Ferrari F40 – 325km/h

Ferrari F40Ferrari F40-1Ferrari F40-2

Prędkość maksymalna (km/h) 325

Przyspieszenie 0-100 km/h (s) 3,8

Silnik V8, z 2 turbosprężarkami

Pojemność skokowa (cm3) 2936

Moc (KW/KM) 352/478

Max. moment obrotowy (Nm/przy obr./min) 577/4500

Masa własna (kg) 1100

Długość/szerokość/wysokość (mm) 4430/1980/1130

Cena 415 000 dolarów w 1987 roku

F40 to zdaniem wielu najlepsze Ferrari jakie kiedykolwiek opuściło mury fabryki, być może dzięki temu, że w połączeniu z ówczesną techniką przy projektowaniu był obecny sam Enzo Ferrari (ostatni projekt nad którym czuwał). Samochód dysponował jak na tamte czasy (produkowany od 1987r.) monstrualnymi parametrami technicznymi i niecodziennym wyglądem. Podobno ogromny spoiler – najbardziej rozpoznawalna część pojazdu została dodana za „pięć dwunasta” wszystkie „ef czterdziestki” były malowane na jeden kolor a mianowicie krwista czerwień z wyjątkiem jednego samochodu, którego właściciel zażyczył sobie malowanie na żółto.

Ferrari F40 było rekordowo lekkie jak na tak potężne auto, z końcówki lat 80. XX wieku – ważyło jedynie 1100 kilogramów, dzięki zastosowaniu m.in. włókna węglowego i kewlaru. Co ciekawe drzwi tego potwora ważyły jedynie 3 kilogramy i był pozbawione klamek (pociągało się za specjalny przewód o znikomej masie). Auto oczywiście nie było wygłuszone, więc do uszu kierowcy, dochodziła brutalna wręcz siła, 478 wierzgających koni. F 40 nie miało też wspomagania, ani kierownicy – kierowca był zdany wyłącznie na siebie i swoje umiejętności. Tym bardziej zaskakuje fakt, że przy braku jakichkolwiek elektronicznych wspomagaczy, zdecydowano się montować układ klimatyzacji, która przecież taka lekka nie jest, a w aucie wyczynowym każdy kilogram jest na wagę złota. „Ef czterdziestka” była pierwszym samochodem seryjnym w historii motoryzacji, który przekroczył magiczną barierę 200 mil na godzinę (321,8km/h).

Ferrari F40 było autem dla uczczenia czterdziestej rocznicy powstania firmy i wyprodukowano ich „aż” nieco ponad 1300 sztuk. Mimo swojej stosunkowo wieloseryjności, dziś to superauto osiąga niebotyczne sumy na aukcjach, przewyższając pierwotne ceny kilkukrotnie. W końcu za legendarny samochód, legendarnej marki trzeba słono zapłacić…

2 myśli na temat “Ferrari F40 – 325km/h

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s