Saleen S7 Twin Turbo – 374 km/h

Saleen_S7Saleen_S7-1Saleen_S7-2

Prędkość maksymalna (km/h) 374

Przyspieszenie 0-100 km/h (s) 2,9

Silnik V8, z 2 turbosprężarkami

Pojemność skokowa (cm3) 7004

Moc (KW/KM) 559/750

Max. moment obrotowy (Nm/przy obr./min) 945/4800

Masa własna (kg) 1340

Długość/szerokość/wysokość (mm) 4774/1990/1041

Cena 555 000 dolarów w 2006 roku

Saleen S7 po raz pierwszy na rynku pojawił się już w 2001 roku i był pierwszą samodzielną konstrukcją tego tunera Fordów, która miała za zadanie sprawić, że o firmie miało być głośno nie tylko w ojczystych Stanach Zjednoczonych. Trzeba przyznać, że to zadanie się udało, gdyż Saleen S7 w wersji TwinTurbo był swego czasu najszybszą konstrukcją pochodzącą z USA, co dało tunerowi tak oczekiwany rozgłos i z całą pewnością wpłynęło także na sprzedaż ulepszeń do seryjnych Fordów.

Silnik V8, zgodnie z amerykańską tradycją, miał wysoką pojemność skokową, wynoszącą 7 litrów, pochodził a jakże, z Forda, wzbogaconego o 2 turbiny (dlatego w nazwie pojawił się człon Twin Turbo). Moc tego superauta wynosiła 750KM, a moment obrotowy był wręcz monstrualny i wynosił 945 Nm przy 4800 obrotów na minutę, co zapewniło autu rewelacyjne osiągi – 2,9 przyspieszenia do pierwszej „setki”, jak i wysoką prędkość maksymalną wynoszącą 374 km/h. Jak na swoje spore rozmiary (blisko 4,8 metra długości i 2 metry szerokości) masa Saleena wynosiła zaledwie 1340 kg, dzięki zastosowaniu lekkich materiałów stosowanych w motorsporcie, z którym tuner miał już wcześniej do czynienia.

Stylistycznie auto było zbliżone do McLarena F1, czego nie ukrywał właściciel marki Steven Saleen, czego na pewno nie można uznać za ujmę, gdyż obydwa auta mogą się podobać także z wyglądu. Prędzej ujmę S7 Twin Turbo mógł przynieść brak elektrycznych systemów bezpieczeństwa, przez co samochody były niesamowicie trudne w prowadzeniu, nawet sprawiając problemy zawodowym kierowcom. A może o to właśnie chodziło? Skonstruować auto, które miało pokazać, że kierowca je prowadzący ma olbrzymie umiejętności.

Jednego z Saleenów można było spotkać na trasach wyścigowych mistrzostw Polski, a dokładniej wyścigową wersję S7R, w barwach zespołu Konrad Motorsport. Dodam jeszcze, że Saleen S7 Twin Turbo był też tłem teledysku „Candy Shop” rapera 50 Centa, a jego podstawowa wersja była prezentowana w komedii „Bruce Wszechmogący” z gwiazdami amerykańskiego kina.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s